Пристигнува Божиќ со Schmitz Cargobull

Пристигнува Божиќ со Schmitz Cargobull

Божиќ е време да се собереме заедно, да славиме и да јадеме добра храна! Затоа, би сакале да ве поканиме да се инспирирате од празничните традиции на нашите колеги од Schmitz Cargobull ширум светот.
Your consent is required to load this content!

To display this content, we use services of a third-party provider. This service may collect activity data. Click here to give your consent so that you can view the content.

Омилени рецепти препорачани од Schmitz Cargobull

Традиционално, декември е месец за печење бисквити -  дел од тимот ни ги претставија своите омилени рецепти од нивната пекара.

 • Ѕвездички од цимет
 • печиво-колаче
 • Bejgli
 • Клинови на ореви
 • Roscón de Reyes
 • Lussekatter
 • Линц колачиња
 • Полумесечини од ванила
 • Mailänderli
 • Божиќен ролат со чоколаден фил 
 • Медени колачиња 
 • Спекулатиус
 • Gluten-Free Frangipane Tart
 • Elephant biscuits

Ѕвездички од цимет, препорачани од Даниела од одделот за комуникации и PR 

За тестото:
500 g мелени бадеми, 
300 g шеќер во прав
2 лажички цимет
2 белки од јајце
2 tbsp. ликер од бадем
шеќер во прав за работната површина

За филотFor the icing:
1 белка од јајце
125 g шеќер во прав

ПОдготовкаPreparation:
Време на подготовка околу 45 минути, печење околу 15 минути. Вкупно време за подготовка околу 1 час
Измешајте ги бадемите, шеќерот во прав и циметот. Додадете 2 белки и ликер од бадеми. Сè измешајте заедно со рачниот миксер. Потоа замесете со раце да добиете мазно тесто.

Расукајте го тестото во делови на работната површина намачкана со шеќер во прав до дебелина од прибл. 1 см. Исечете ѕвездички и ставете ги на плех обложен со хартија за печење. Потопувајте ги секачите во шеќер во прав. Изматете 1 белка додека. Постепено додавајте го шеќерот во прав, продолжувајќи со матење. Намачкајте ги ѕвездите со него. Се пече во загреана рерна на најниската полица на 150°C 10-15 минути.

Најдоброто печиво-колаче од Анне, продажба

За тестото:

500 g брашно
250 g шеќер
125 g путер
125 g маргарин
½ пак.  прашок за пециво
2 пак. ванила шеќер
1 јајце
1 жолчка од јајце

Подготовка:
Сите состојки се замесуваат во цврсто тесто и се остава да одмори покриено во фрижидер 1 час. Потоа ставете го тестото низ шприц за тесто и направете ги саканите форми на бисквити. Бисквитите ставете ги на плех обложен со хартија за печење. Се пече во загреана рерна на 180 ° C на втората полица од дното околу. 10-15 мин.

Bejgli - Традиционална унгарска божиќна торта од Инес, Schmitz Cargobull Унгарија  
 
За тестото:
530 g брашно
105 g маст
105 g путер
55 g шеќер во прав
3 жолчки од јајца
12 g квасец
5 g сол
95 g млеко

За филот од афион:
550 g мелени семки од афион
240 g шеќер во прав
100 g med
30 g суво грозје
10 g рендана кора од лимон
110 g млеко
100 g зашеќерена, сечкана кора од портокал
зашеќерени коцки од кора од портокал
10 g ванилин шеќер

Подготовка:

 Прво треба да го направите филот за Bejgli-те. Истурете го млекото во тенџере со двете кори од портокал и додадете ги сите зачини заедно со шеќерот и медот. Кога ќе почне да врие, измешајте го афионот. Кога филот ќе се олади, измерете го на парчиња од 340 гр и чувајте го во фрижидер покриен со фолија.

За тестото замесете ги состојките од рецептот и потоа поделете ги на парчиња од 200гр и заокружете. По краток одмор тестото треба да се развлече и рамномерно да се размачка однапред измерениот фил. Тестото се витка во ролна со филот и потоа се премачкува на плехот и се премачкува со јајце. Избоцкајте со вилушка пред да ја ставите во рерна. По повторното сушење, се пече на 180 ° C околу. 40-50 минути.

 Клинови на ореви - Традиционални божиќни рецепти од Надин, Маркетинг комуникации & PR

За пециво со мала кора:
300 g брашно
1 tsp прашок за пециво
130 g шеќер
1 пак.  ванилин шеќер
2 јајца
130 g топен путер

To coat:
6 лаж.  џем од кајсии

За преливот:
200 g путер
5 лаж.  вода или рум
200 g кафеав шеќер
1 пак. ванилин шеќер
400 g лешници, ореви или бадеми мелени по вкус

За глазурата:
200 g чоколадна глазура

Подготовка:
Од состојките за тесто  замесете тесто. Тестото е релативно меко, па можете убаво да го размачкате на плехот. Намачкајте го со путер дното на садот за маснотии и посипете со брашно. Алтернативно, ставете рамка за печење во плехот. Притиснете го тестото рамномерно (направете го тоа со рака, бидејќи навистина не функционира со сукало). Намачкајте го тестото со тенок слој џем. Во тавче растопете ги путерот, водата, шеќерот и ванилиниот шеќер (не се вари) за да се раствори шеќерот. Додадете ги мелените ореви или бадемите и убаво измешајте. Распоредете ја смесата од јаткасто овошје рамномерно врз џемот. Се пече во загреана рерна на 175 ° C на горната / долната топлина околу. 30-35 мин (во мојот случај на средната полица). Оставете да се излади на плехот, по можност преку ноќ, а следниот ден исечете ги на триаголници. Потопете ги или само врвовите или страните во чоколадната глазура. Кафеавиот шеќер во смесата од оревите им дава лесен вкус на карамела на клиновите од оревите.

Roscón de Reyes - Шпански Кралеви’  Торта  од Raquel, Schmitz Cargobull Ibérica, S.A.


За тестото:

400g брашно
20g свеж квацес
120ml млеко
100g бланширани и изрендани бадеми
120g топен путер
2 јајца
100g шеќер
рендана кора од лимон и портокал (еден лимон и еден портокал)
1 лаж.  коњак
1 прстофат  сол
1 јајце за премачкување
Цреши, зашеќерени парчиња портокал или друго овошје, излупени половини од бадем

Подготовка:
Просејте го брашното во сад и направете бунар. Квасецот издробете го и истурете во бунарот. Загрејте го млекото и прелијте го квасецот со 50-60мл и посипете со една лажица шеќер. Измешајте го квасецот со млекото и шеќерот во садот за брашно за да се формира претходно тесто. Покријте и оставете на топло место околу. 20 минути додека квасецот видно не се зголеми во големина. Потоа измешајте го претходното тесто со брашното, преостанатото млеко и шеќер, бадемите, јајцата, солта, кората од лимон и портокал, ракијата и путерот до тесто (во процесор за храна). Покријте и оставете во сад да нарасне 1-1½ час. Повторно замесете тесто. Од тестото формирајте прстен и ставете го на плех обложен со хартија за печење. За да го направите прстенот, притиснете ја дупката на врвот на топката од тестото и извлечете ја на средина со палците. За да се осигурате дека прстенот ќе ја задржи формата, ставете мал сад подмачкан во средината и печете го подоцна. Оставете го прстенот повторно да нарасне (со садот во средината) прибл. 20 минути. Премачкајте го прстенот за пециво со изматено јајце. Украсете со вишни, бадеми, зашеќерени плодови и шеќер. Печете го Roscon de Reyes во загреана рерна на 160 ° C околу. 30 минути до златно-жолта боја (внимавајте на колачот, јајцето брзо ќе порумени).

Lussekatter - Шведско пециво со квасец од Tomas, Schmitz Cargobull Sverige AB 

За тестото: 
150 ml млеко 
25 g свеж квасец 
a little мелен шафран  
350 g брашно 
50 g шеќер
50 g сол 
1 јајце
1 жолчка од јајце 
50 g топен путер  
25 g суво грозје  

Подготовка:

Загрејте го млекото, издробете го во квасецот и растворете. Измешајте го шафранот. Во сад просејте 350 гр брашно и направете бунар во центарот. Во бунарот измешајте го млекото од квасец, шеќерот и 1 прстофат сол.

Додадете ги јајцето и путерот во снегулки во брашното. Сè замесете со куката за тесто на рачниот миксер до мазно тесто. Покријте и оставете да стаса околу. 1 час.

Обложете две тави за печење со хартија за печење. Добро замесете го тестото со набрашнени раце, формирајте ролат (2-3 см) и исечете го на околу. 24 парчиња со еднаква големина. Се тркалаат во дебелина со прст, прибл. нишки долги 18 см.

Секој прамен обликувајте го во S, извртувајќи ги краевите уште малку. Ставете ги на плеховите и оставете да стаса околу. 15 минути.

Загрејте ја рерната на 200°C. Изматете ја жолчката и 1 лажица масло. вода. Со смесата премачкајте ги колачите. Ставете по 1 суво грозје на секој крај. Се пече во рерна 9-11 минути.

Оставете да се излади

 
Линц колачиња од Габи, Schmitz Cargobull Austria GmbH


За тестото:
300g  брашно
200g  путер
100g  шеќер (фин или прав шеќер)
100g  рендани ореви (бадеми или лешници со или без лушпа)
јајце
1 пак. ванилин шеќер

Ова е она што ви треба за финишот: Мармалад колку е покисел, толку е подобар резултатот. Џем и шеќер во прав.

Подговотвка:

Измешајте ги сите состојки што е можно побрзо, путерот не треба да стане премногу мек. Формирајте го тестото во ролна - дијаметарот ја одредува големината на бисквитите.

Завиткајте го ролатот во проѕирна фолија и ладете го најмалку 2 часа. Отстранете ја фолијата и исечете околу. Парчиња од ролатот со дебелина од 4 мм. На секое второ парче направете дупка со јаболко. Ставете ги парчињата на тавите за печење, секогаш наизменично со / без дупката. Ставете ги во рерна 8-12 минути (внимавајте, не сакате бисквитите да потемнат премногу). На печените бисквити без дупка ставете половина лажичка џем и одозгора ставете бисквит со отвор - притиснете го внимателно додека да видите џем од страна и оставете ги да се изладат - сега џемот повторно е цврст и ги држи бисквитите заедно. Посипете со шеќер во прав непосредно пред јадење.

Полумесечини од ванила од Marcel, Sales Germany

За тестото: 
560 g брашно
160 g шеќер
400 g путер
200 g лешници, мелени или кикирики

Истотака:
100 g шеќер
4 pts. ванилин шеќер

Подготовка:

Брашното, шеќерот и путерот се замесуваат на ситни парчиња, а оревите во тесто, се лади 1 час. Формирајте ролат, исечете парчиња и обликувајте кроасани. Се ставаат во плех обложен со хартија за печење. Се пече на втората полица од дното во загреана рерна на 175 ° C горната / долната топлина околу. 15 минути до златно кафеава боја.

Шеќерот и ванилиниот шеќер измешајте ги, во него превртете ги штотуку испечените кроасани и оставете да се изладат.

Mailänderli - Швајцарски божиќни колачиња од Сузан од Швајцарија
За тестото:
250 g путер
250 g шеќер
½ пак. ванилин шеќер
1 рендана кора од лимон
2 јајца
500 g брашно
2 жолчки за премачкување

Подготовка:

Промешајте го путерот додека не се формираат врвови, додадете шеќер, ванилин шеќер и кора од лимон. Додадете ги јајцата, мешајте додека смесата не стане бледа. Се просејува во брашното, се соединува за да се формира тесто, се завиткува во фолија и се лади околу. 1 час.

Расукајте го тестото на делови на малку брашно со дебелина од 6-8 мм. Исечете различни форми од тестото. Се ставаат на плех покриен со хартија за печење. Намачкајте со жолчка од јајце, оставете малку да се исуши на ладно и повторете ја постапката.

Печете во средината на рерната загреана на 200 ° C горната / долната топлина (180 ° C топол воздух / вентилатор) околу околу. 10 минути.

Совет: Наместо да ги премачкате колачињата со жолчка, глазурајте ги бисквитите по печењето: измешајте 100 гр шеќер во прав и неколку капки сок од лимон, поделете ја смесата на половина. Измешајте 1  шафран на една половина. Глазирајте ги колачињата со помош на четка или чепкалка за заби.

Божиќен ролат со чоколаден фил од Ана од Белгија


Состојки за пандишпан
4 јајца
60 g пченкарно брашно
60 g брашно
125 g шеќер
2 лаж.  прашок за пециво
1 прстофат   сол

Состојки за филот
200 ml хопла
150 g чоколадо

Пандишпан тесто

Загрејте ја рерната на 180 ° C.

Одделете ги јајцата и изматете ги жолчките со ситниот шеќер додека смесата не стане бледа и поматена (околу 5 минути со миксер). Преку тестото просејте го брашното и пченкарниот скроб. Во друг сад изматете ги белките со прстофат сол и нежно преклопете во тестото додека не се хомогена. Обложете го плехот со хартија за печење и распоредете го тестото врз него. Се пече во загреана рерна 10 до 15 минути додека површината не порумени.

Извадете го пецивото од рерната и ставете го на чиста, малку влажна крпа посипена со шеќер. Внимателно извадете ја хартијата за печење. Свиткајте го тестото со крпа и оставете да отстои неколку минути.

Чоколаден фил

Растопете чоколадо, изматете шлаг за да добиете шлаг, па измешајте. Премачкајте го пецивото со чоколадниот фил и свиткајте во ролат (по желба може да се користи и џем или крем). Потоа ролатот покријте го со чоколаден фил и завршете ја трупот. (по желба може да се користи и путер крем).

Медени колачиња – “Меденки” од Кристина, Schmitz Cargobull Bulgaria EOOD  

За тестото:
250 g брашно
90 g  шеќер во прав
2 лаж.  мед
125 g путер
1 large јајце

Подготовка:

Најпрво брашното треба да се префрли. Потоа додадете ги влажните состојки на сувото и измешајте додека не се изедначи тестото. Ставете го во фрижидер да одмори најмалку еден час. Извадете ја мислата од фрижидерот и виткајте ја со сукало околу 6 мм дебелина. Посипете ја иглата со брашно за да не се залепи.Исечете ги колачињата и ставете ги на обложен плех за печење. Печете на 200ºC 6-8 минути и оставете ги колачињата да се одморат на решетка за ладење. Украсете ги со вашата фантазија.

Speculoos од Анн, Белгија


Состојки за 20 до 30 колачиња:
100 g несолен путер на собна температура
175 g шеќер од трска
20 g вода
30 g јајце
250 g пченично брашно
3 g прашок за пециво
3 g цимет (или зачин за Spekulatius)

Подготовка:

Во сад измешајте ги шеќерот, циметот, прашокот за пециво, водата и јајцето и мешајте додека шеќерот не се стопи сосема.
Истурете го тестотот на работна површина и месете добро околу пет минути. Месењето е важно за следниот чекор. Ако месите прекратко тестотот ќе се распадне при обликување на колачињата.
Завиткајте го тестотот во пластична фолија и оставете го во фрижидер преку ноќ. Така тестото ќе се стегне и ќе се истакне вкусот на циметот уште повеќе.
Намачкајте ја хартијата за печење со путер и загрејте ја рерната на 175 °C.
Извадете го тестото од фрижидер и обликувајте го со раце додека не биде спремно за оформување.

Расукајте го тестото (колку потенко, покрцкаво) и исечете ги колачињата.Печете ги колачињата во рерна на 175 °C 10 до 15 минути. Времето на печење зависи од дебелината на тестото.

СОВЕТ: Работете го тестото на свежа работна станица за да не виси премногу брзо.

Gluten-free Frangipane Tart, Christmas morning edition by Ekaterina, IOOO Schmitz Cargobull Bel

Ingredients: 

275 g goat butter
235 g light brown sugar
5 eggs
550 g pistachios, chopped
105 g almond flour
500 g caramelised raspberries

Preparation:
1. To make the sweet pastry, place the butter and sugar in a mixer and cream together. Mix in the egg, then slowly add almond flour and pistachio nuts, mixing slowly until it comes together into a thick crumb – do not over mix (125g of goat butter, 85g of dark muscovado sugar, 1 egg, 250g of pistachio nuts, chopped and 75g of almond flour)

2. Tip out onto a work surface and lightly bring together into a dough with your hands. Wrap the pastry in cling film and leave to rest in the fridge for 1 hour.

3. Meanwhile, make the pistachio frangipane. Beat the butter and sugar together until light in colour, then beat in the eggs. Add the pistachios and almond flour and mix until incorporated. Refrigerate until needed, but allow to come up to room temperature before using or the mixture will be too thick to work with (150g of goat butter, 150g of light brown sugar, 4 eggs, 250g of pistachio nuts, chopped, 30g of almond flour)

4. Remove the pastry from the fridge and roll out until big enough to line the tart case. Carefully lay the rolled-out pastry over the tart ring and gently press into the edges, leaving a slight overhang of pastry all the way around.

5. Prick the pastry all over with a fork, line with a sheet of baking parchment. Blind bake in the oven for 10 minutes, then remove the parchment and place back in the oven for a further 6 minutes. Remove from the oven and set aside to cool slightly. Decrease the oven temperature to 160°C/gas mark 3.

6. Add the pistachio frangipane, spreading out evenly with a palette knife or spatula.

7. Bake in the oven for 8 minutes, then press the caramelized raspberries evenly into the semi-cooked frangipane (500g of caramelized raspberries)

8. Return to the oven for a further 25 minutes until just cooked, slightly puffed up and lightly browned on top. Remove and allow to cool before removing from the tin. 

9. Use chopped pistachios to decorate the top of the tart (50g of pistachio nuts, chopped)
 
Elephant biscuits by Anna, Marketing Communication & PR

For the dough:

250 g flour
125 g butter
75 g sugar
1 egg (size M)

Decoration:
60 g icing sugar
2,5 tsp water
Blue food colouring 

Preparation: 
I knead a dough from flour, butter, sugar and egg by hand (can also be done with a mixer, of course) - I press it into a disc, wrap it in cling film and then put it in the fridge for at least 30 minutes.
Then roll it out on a lightly floured work surface to a thickness of approx. 4 mm, cut out elephants, place on a baking tray and bake at 170°C top/bottom heat for approx. 12 minutes on the middle shelf.

Во Божиќен дух со Schmitz Cargobull

Вработените, деловните партнери и клиентите на Schmitz Cargobull ширум светот ги споделија со нас своите божиќни моменти. Инспирирајте се и покажете го и вашиот омилен Божиќен момент!

Вашите Божиќни моменти

Дали имате посебна, празнична традиција во текот на божиќната сезона? Погрижете се да го споделите со Шмиц Каргобул
Споделете го Божиќниот момент